Türk Hukuku Bürosu Hollanda                                              Hollanda'da  İş Hayatına Aİt PraTİk Bİlgİler            
      Giriş | Çalışma Alanımız | Turkiye Baglantilari | Ucret Tarifesi | Linkler | Kontak                                         


 

Çalışma Saatleri: Sabah 8.30-9:00 ile akşam 17:00-17.30 arasındadır. Öğle tatili 12:00 ile 14:00 arasındadır. Çoğu işyerinde öğle tatili personel tarafından bu saatler arasında dönüşümlü olarak kullanılmakta ve kamuya hizmet veren kurumlarda öğle tatilinde de hizmet sürmektedir. Çalışanların haklarının çok korunduğu bir ülke olan Hollanda’da yakın geçmişe kadar Pazar günleri mağazalar açılmamakta idi ancak son yıllarda büyük şehir merkezlerinde bazı mağazalar Pazar günleri öğleden sonra çalışmaktadır.

Hafta içi hergün 18:00de kapanan mağazalar birçok büyük şehirde Perşembe veya Cuma günleri 21:00e kadar açık kalmaktadır.

Dil: Hollandaca’dan sonra en çok İngilizce konuşulmaktadır. Bunu Fransızca ve Almanca takip etmektedir. Hemen hemen bütün Hollandalılar iki yabancı dil konuşmaktadır.

Para Birimi: Hollanda Avrupa ortak para birimini kabul etmiş olup Euro kullanılmaktadır.. 1€=100 cent.

Ölçü: Metrik sistem.

Zaman: Türkiye’den bir saat geridir.

Vize Koşulları: Türk vatandaşlarının Hollanda’yı ziyaret etmeleri için vize almaları zorunludur.

İş seyahatleri için vize başvurusunda gerekli belgeler:

  • Türkiye’ye dönüş tarihinden itibaren en az üç ay süre ile geçerli ülke pasaportunun 1,2 ve son sayfalarının fotokopileri,
  • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve iki fotoğraf,
  • Ticaret Odası Sicil kaydının orijinali,
  • Vizeye başvuran kişinin çalıştığı firmadan onay yazısı,
  • Hollanda şirketi ya da referans tarafından davet edilen kişi adına düzenlenmiş davet yazısı ya da iş ilişkisini kanıtlayan faturalar,
  • Şirketin imza sirküleri,
  • Şirketin vergi levha fotokopisi,
  • Ticaret Sicil Gazetesi kopyası,
  • SSK kaydına ilişkin belgeler, çeyrek dönem bordrosu,
  • Bilet ve otel rezervasyonu.
(Kaynak:Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Bölümü)

Bir iş seyahati öncesinde bu bilgiler mutlaka Hollanda Büyükelçiliği veya Konsolosluklarından kontrol ve teyit edilmelidir.

Üç ayı geçen uzun süreli kalışlarda ilgili makamlardan oturma izni almak gerekmektedir. Hollanda’da bir iş kurmak isteyen, AB üyesi olmayan ülke vatandaşları ülkelerini terk etmeden önce geçici oturma izni alıp Hollanda’ya ulaşır ulaşmaz yabancılar polisine daimi oturma izni için başvurmalıdır. Hollanda’da iş kurulmasına ilişkin özet bilgi de bu sitede sunulmaktadır. Hollanda’da kurulan bir işte çalıştırmak üzere AB üyesi olmayan bir ülkeden yabancı işçi istihdam etmek yeni çıkarılan yasalarla son derece zorlaştırılmıştır.

Oteller: Her büyük şehirde WV/Tourist Information adı altında turist bilgi ofisleri bulunmaktadır.Otel rezervasyonunuzu yaptırmanız konusunda size yardımcı olabilirler.Ayrıca www.holland.com adresinden de yararlanabilirsiniz.

Nationaal Reserveringscentrum
Tel :+ 31 70 419 55 00
Fax :+31 70 419 55 19
E-mail :
info@hotelres.nl
Internet :
www.hotelres.nl

Telefon: Telefon kulübelerindeki telefonlar genelde kartla çalışmakta olup telefon kartları postahane, tren istasyonları, turist enformasyon noktalarında satılmaktadır. Polis, itfaiye ve ambulans için acil telefon numarası 112 dir.

Ulaşım: Hollanda mükemmel bir demiryolu ulaşım sistemine sahiptir. Ülkenin her noktasına tren ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca araba kiralama şirketleri de çeşitli imkanlar sunmaktadır. Metro, otobüs ve tramvay ile ulaşım son derece pratiktir.

Sağlık: Hollanda’da aile hekimliği sistemi uygulanmaktadır. Ancak acil durumlarda her hastane acil yardım hizmeti sunmaktadır. Hollanda’da yaşayan Hollandalı veya yabancı herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Kişiler gelir seviyesi ile ilgili olarak özel veya kamu sigortasına tabi olmaktadır.

Önemli Ulusal ve Dini Günler:

1 Ocak Yılbaşı
30 Nisan Kraliçenin doğum günü
5 Mayıs Kurtuluş günü
25-26 Aralık Noel
Ayrıca Nisan Mayıs aylarında Good Friday, Paskalya Yortusu gibi dini tatiller de bulunmaktadır.

 

(Yukardaki bilgiler Rotterdam Türk Ticareti Geliştirme Ofisi'ne aittir.)


 

       ( ana sayfaya gitmek icin tiklayiniz !.... )

 

 

 

                                                        

                                                                           Tel: 024 3780086  Fax: 024 8901741   Mail: hukuk.adalet@gmail.com    Adres:  Kerkenbos 12-36 6546 BE Nijmegen - HOLLANDA
 

 

© Copyright 2012 Adalet Juridisch Adviesbureau  All Rights Reserved