Türk Hukuku Bürosu Hollanda                                                    Hollanda'ya Nasıl İhracat Yapılır?       
      Giriş | Çalışma Alanımız | Turkiye Baglantilari | Ucret Tarifesi | Linkler | Kontak                                         


 

Aşağıdaki tavsiyeler Hollanda Ticaret Odalarının Hollandaya ihracat yapmayı planlayan şirketlere yönelik önerileridir. Ancak Hollanda'ya ihracat yapmak isteyen firmalarımızın IGEME Rotterdam Ofisi ile temasa geçmeleri halinde ilgili bilgiler Ofis tarafından da firmalarımıza ulaştırılmaktadır.

Hollanda'ya İhracatta Temel Alınacak Sorular

Ürünlerim için bir piyasa mevcut mu?

Bazı durumlarda hazır piyasa araştırmaları mevcuttur.Bunları yararlı adresler bölümünde verilen çeşitli kaynaklardan bulabilirsiniz.Eğer sizin konunuza ilişkin bir Pazar araştırması yoksa, Hollanda Ticaret Odası, ürünlerinize yönelik spesifik pazar araştırması yapacak bir kurumla irtibata geçmenizi sağlayabilir.

Ürünüm ticari ve hukuki gereklere uygun mu?

Hollandaya ihracatta Avrupa Birliği mevzuatını dikkate almak durumundasınız. Örneğin elektrikli ürünler ve oyuncaklar katı kalite standartlarına (CE damgası) uymak zorundadır. Bu düzenlemeler, güvenlik, sağlık, çevre ve tüketicinin korunması ile ilgilidir. Bu konuları Hollandalı alıcı firmayla konuşmanız faydalıdır. Ayrıca ürününüzün mevcut teknik gerekleri ihlal edip etmediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Ürünüm için etkili dağıtım kanalları hangileridir?

Kendinize nasıl bir yön seçeceksiniz? Muhatabınız ithalatçı, acenta, distribütör, toptancı ya da direkt olarak son tüketici mi olacak?

Ne tür promosyon, ürünüm için faydalı olabilir?

Ticari fuarlar ve sergiler, Hollanda'da genel ve etkili promosyon olanakları sunarlar. Uluslararası ticaret danışmanı, Hollanda'da satmak istediğiniz ürün için en efektif promosyon metotları konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Doğru iş ortağını nasıl bulabilirim?

Uluslararası ticaret danışmanı, iş ortakları (ithalatçı, acenta, distribütör ya da toptancı) bulma konusunda size yardımcı olabilir. Eğer spesifik sorularınız varsa veya doğru iş ortağını bulma konusunda uzmanlık gerektiren desteğe ihtiyacınız varsa ticari bir danışmana yönlendirileceksiniz.

Nakliye ve ambalaj

Mevcut ürün ambalajınız nakliye için uygun mu ve pazarın gerektirdiği gibi mi? Ticaret Odası, bu konularda uzman kuruluşlarla temasa geçmenizi sağlayabilir.

KDV, gümrük ve vergi

Hollanda vergi ve gümrük makamları, AB dışından ve içinden gelen ürünler olarak ikili bir ayrıma tabi bulunmaktadırlar. Kurallar ve düzenlemeler ürüne göre değişmektedir. Daha fazla bilgi için Hollanda Ticaret Odaları ile görüşülebilir.

 

(Yukardaki bilgiler Rotterdam Türk Ticareti Geliştirme Ofisi'ne aittir.)


 

       ( ana sayfaya gitmek icin tiklayiniz !.... )

 

 

 

                                                        

                                                                           Tel: 024 3780086  Fax: 024 8901741   Mail: hukuk.adalet@gmail.com    Adres:  Kerkenbos 12-36 6546 BE Nijmegen - HOLLANDA
 

 

© Copyright 2012 Adalet Juridisch Adviesbureau  All Rights Reserved