Türkiye ile Hollanda arasında ticaret yapmak:

 Hollanda ikili ticaret hacmi bakımından ülkemizin yedinci büyük ticaret ortağıdır. 2018 yılında Hollanda’yla ihracatımız (4 milyar 778 milyon Dolar) önceki yıla kıyasla %23,64 artmış; ithalatımız (3 milyar 305 milyon Dolar) %11,82 oranında düşüş göstermiştir.

2002-2018 döneminde Hollanda, 24 milyar 558 milyon Dolar’la ülkemize yapılan doğrudan yabancı yatırımda Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer almıştır. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle, ülkemizde, aralarında Unilever, ING Bank, Credit Europa Bank, AGT Netherlands, Achma gibi firma ve bankaların da olduğu 2 bin 873 Hollanda firması faaliyet göstermektedir. Bu şirketler arasında kayıtlı, sermayesi 500.000 Dolar’ın üzerinde olan 18 şirket bulunmaktadır.

Türkiye’de Hollanda sermayeli şirketler, bankacılık, kimya sanayi, ilaç sektörü, tıp endüstrisi, telekomünikasyon, lojistik, tekstil, gıda ve tarımsal sanayi ve turizm sektörleri gibi hemen her sektörde faaliyet göstermektedirler. Merkez Bankası verilerine göre, 2002-2018 döneminde Türkiye’den Hollanda’ya yapılan uluslararası doğrudan yatırımların toplamı 12 milyar 581 milyon Dolar olup, ülkemizden yurtdışına yapılan doğrudan yabancı yatırım bakımından Hollanda ilk sırada yer almaktadır.

Hollanda’da yaptığınız her işte vergiye tabi tutulmuyorsunuz. Hollanda’da ürün gösterimi ve tanıtımı yapmak ancak satışı Türkiye üzerinden gerçekleştirmek, vergiye tabi değil. Sizin için çalışan bir şirket bulmanız ya da kurmanız durumunda vergi sistemine dahil oluyorsunuz. Vergiye tabi tutulmadan Hollanda’da işler yapabilirsiniz. Belki işlerinizi büyütmek ve sabit bir şirkete dökmek isterseniz de şirket kurma işlemleri ve maliyetleri çok uygun. 

Hollanda ve Türkiye arasındaki son yıllarda sürekli artış gösteren, ticari hacim ve yapılan ortak yatırımlar bir çok Türk firmasının da Avrupa pazarına girişinde, Hollanda’yı seçmesine neden olmaktadır. Gelişmiş altyapısı ve olgun ekonomisiyle Hollanda, bir çok alanda Türk firmalarına fırsatlar sunmakta ve global pazara ilk adımı atma fırsatı tanımaktadır” 

             -HOLLANDA VE TÜRKİYE' DE AVUKATLAR-
      "HOLLANDA VE TÜRK HUKUKUNDA AVUKATLIK VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ"