Türkiye finansal bilgi paylaşımı imzaldığı ülkelerden; Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda ve Avusturya’ya 1 yıl bilgi vermeyi erteleyecek…

Türkiye’nin de dahil olduğu Uluslararası Finansal Bilgilerin Otomatik Paylaşımı anlaşmasının, Türklerin yoğun olduğu ülkelerde uygulanmasına sadece 20 gün kaldı. 5 ülke için erteleme çalışmaları yapılıyor.

Erteleme çalışmaları yapılan ülkelerin Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda ve Avusturya olduğu düşünülüyor. Konuyla ilgili henüz bir sonuca ulaşılıp ulaşılmadığı açıklanmadı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Ziraat Bankası ve diğer bankalara yazı gönderildiği ve bu ülkelerin dışında, Türkler’in yoğun olduğu İngiltere, Belçika ve İsveç için de “Bilgi paylaşımı hazırlığı yapın” talimatı verildiği belirtildi.

“ERTELEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan bir yetkili, “Biz erteleme için çalışıyoruz. Nasıl sonuçlanır bilemem” yanıtını verdi. Ancak bu 5 ülke için henüz bankalara “Hesap sahiplerini bildirin” yazısı gitmemesi de, erteleme için umut olduğu sinyalini verdi. Bir yıl erteleme, insanların vergi bildirimleri için zaman kazanmasını ve ceza almamasını sağlayacak.

BİLDİRMEYENLERE CEZA VAR

Türkiye’nin uluslararası anlaşmadan kaynaklanan bildirim mecburiyeti, yurtdışında yerleşik ve Türkiye’de parası olan, finansal geliri olanları hayli zora sokacak. Türkiye’deki para veya gelirini daha önce bildirmemiş olanlar, geriye dönük vergi cezaları ödeyecek.

Leave a Comment